Nezasluženo zaboravljeni katranski sapun ponovno počinje dobivati zamah i postaje sve popularniji. Kozmetolozi su sve češće počeli obraćati pažnju na prirodni antiseptik u obliku katranskog sapuna, a sve više obitelji prelazi na prirodno i zdravo.
Obično katranski sapun sadrži oko devedeset posto jednostavnog sapuna, a preostalih deset posto je brezin katran. Katranski sapun svoja jedinstvena svojstva duguje brezovom katranu koji ima veliku količinu ljekovitih tvari, zahvaljujući čemu se sapun pretvara u snažni antiseptik. Katranski sapun djeluje protuupalno, obnavlja kožu, djeluje antiparazitno i reducirajuće.
Jedini nedostatak takvog aditiva je jak miris katrana. Ako lice operete katranskim sapunom, miris će nestati za deset minuta, ali sapun se mora sakriti u zatvorenu posudu za sapun kako se miris katrana ne bi raširena po kupaonici. Dovoljno je koristiti katranski sapun za pranje dva puta dnevno, jedanput ujutro, a drugi navečer. Nećete primijetiti trenutni učinak njegove uporabe, za to morate koristiti sapun barem nekoliko tjedana. Uz ovu upotrebu, standardni komad sapuna od katrana dovoljan je za pranje oko mjesec dana. Veliki plus je što se katranski sapun može koristiti s različitim tipovima kože, jednako će dobro pomoći svim ljudima.
Stručnjaci preporučuju upotrebu katranskog sapuna ne samo u neravnopravnoj borbi protiv prištića i loše kose, već i kod ekcema, dermatomikoze, šuga, furunkuloze, piodermije. Katranski sapun dobro pomaže ako pacijent ima preplaznute dijelove od dugotrajne bolesti – dovoljno ih je oprati sapunom nekoliko puta i preljevi će brzo zacijeliti. Sapun s dodatkom katrana koristan je kod opeklina ili obrnuto – kod ozeblina. Katranski sapun koristi se za liječenje infekcija koje su ušle u otvorenu ranu i liječe se pukotine na petama. Naravno, uz liječenje osobe katranskim sapunom, koristi se i u liječenju domaćih životinja i goveda. Kod konja se pukotine na živim kopitima tretiraju katranskim sapunom, a kod krava se tretiraju kopita i takozvana rožnata cipela.